Yazılım

Kodlama nedir? Bugün kodlamadan bahsedeceğiz. Özellikle şu soruyu cevaplayacağım: Dünyada kodlama kavramı ne olarak geçiyor? Ayrıca kodladığımızda neler olduğunu da biraz ele alacağız. Yine de okumaya başlamadan önce, tarayıcı pencerenizi sağ tıklamanızı ve “Sayfa Kaynağı Görüntüle” seçeneğini seçmenizi istiyorum.

Kodlama nedir?

Bunu yaptığımızda, web sayfası kodunun bir görünümünü elde edersiniz. Yani, perdenin arkasına göz atarak, artık bilgisayarınıza bu web sayfasını nasıl bu kadar güzel göstereceğini söyleyen dili gördünüz.

Kodlama nedir?
Kodlama nedir? Kodlar nasıl çalışır?

Bir tarayıcı penceresindeki koda ilk kez baktığımda benim için aydınlatıcı oldu. İnternetin kendi sesinde internet buydu. Çoğunu anlamadım ama tanıdık görünen kelime ve kelime öbeklerini seçebiliyordum. Tanıdığım birkaç yazı tipi adı vardı ve piksel boyutlarını az çok anladım. Geri kalanı bana yabancıydı. Bilgisayarımın konuştuğu dil buydu, ya da ben öyle düşündüm.

Kodlamayı öğrenme gibi bir planınız varsa, kodlamanın mekaniklerini düşünmeye değer. Kodladığınızda tam olarak ne olduğunu, birinin kodlama yaptığını söylediğimizde ne anlama geldiğini, kodlama ile programlama arasındaki farkın ne olduğunu, sonunda hangi dillerde kodlama yapabileceğinizi ve kodlamaya nasıl başlayacağınızı bilmek daha iyi coder(kodlayıcı) olmanıza yardımcı olacaktır.

Yeni Başlayanlar için Bilgisayar Kodlaması

Kodlamayla ilgili pek çok aldatmaca var, bu yüzden kodlamanın ne olmadığını açıklığa kavuşturarak başlayalım. Yukarıda bir web sayfasının kaynak kodunu ilk gördüğümde bilgisayarımın konuştuğu dile baktığımı düşündüğümü söylemiştim. Bu, kodun ne olduğunu açıklamanın yaygın bir yoludur, ancak tam olarak doğru değildir.

Bilgisayarınız dilin nüanslarını anlamıyor. Aslında, bilgisayarınızın çok iyi anladığı tek terim “Evet” veya “Hayır” dır.

Bir grup mühendisle bir köprü inşa ettiğinizi hayal edin. Biriniz bir tarafta diğerinin öteki tarafta ve projeyi bitirmek için iletişim kurmanız gerekiyor. Sorun şu ki, telefonunuz bozuldu ve telsiziniz yalnızca tek yönlü çalışıyor. Onlarla iletişim kurmanız gereken tek şey bir el feneri. Evet için bir flaş, hayır için iki flaş. Biraz zaman alacak ama sonunda köprü inşa edilecek.

Bir bilgisayar insanlarla bu şekilde iletişim kurar. Bilgisayarın konuştuğu dil, birler ve sıfırlardan oluşan matematiksel bir dil olan ikili koddur. Tıpkı el feneri gibi, sadece iki seçenek var. Bilgisayar “açık” ve “kapalı” yı ve başka hiçbir şeyi anlamıyor. Dolayısıyla, metin düzenleyicinize birler ve sıfırlardan oluşan dizeler yazmadığınız sürece (ki bunu yazmıyorsunuz), aslında bilgisayarın dilinde kod yazmıyorsunuz.

Pekii kod bilgisayarın dilinde yazılmadıysa ne yapıyorsun?

Bilgisayar Kodu bir Dildir

Bunun gibi kod yazmayı düşünün. İkili konuşamazsınız ve makine, insan dillerini anlamaya yaklaşamaz. Yani, bilgisayara ne yapması gerektiğini söylemeniz için, aracı olarak hareket edebilecek bir çevirmen tasarlamanız gerekir. Kodlamanın amacı budur. Kod, ikili olmayan, öğrenmesi ve insanlar için yorumlaması kolay, ancak bilgisayarın yine de anlayabileceği bir yazma biçimidir.

Büyük olasılıkla üzerinde çalışacağınız programların çoğu için, yazdığınız kod aslında bilgisayarın işleyeceği ikili koddan arındırılmış bir adımdır. İnsan diline benzer bir kod yazacaksınız. Bilgisayarınızdaki yerleşik programlar yazdığınız kodları ikili sisteme çevirecek. Sadece ikili konuşan bir makine için programları tercüme eden programlarımız var. Bu çılgınca karmaşık bir süreç ama burada ikili konuşan bilgisayarıma insan kelimeleri yazıyorum.

Elbette çok daha fazlası var, ancak bunlar bilgisayarınızla kod aracılığıyla bir konuşma başlatmadan önce bilmeniz gereken temel şeyler.

Kodlama ve Programlama Arasındaki Farklar Nedir?

Yukarıda geçenler gibi kod yazmayı düşünün. İkili konuşamazsınız ve makineler insan dillerini anlamaya yaklaşamaz. Yani, bilgisayara ne yapması gerektiğini söylemeniz için, aracı olarak hareket edebilecek bir çevirmen tasarlamanız gerekir. Kodlamanın amacı budur. Kod, ikili olmayan, öğrenmesi ve insanlar için yorumlaması kolay, ancak bilgisayarın yine de anlayabileceği bir yazma biçimidir.

Birçoğu, bir kodlayıcı ile programcı arasında gerçekten bir fark olmadığını söylüyor. Etkinlikten ziyade terminolojideki bir fark gibi. Ama aslında bana göre kodlayıcı olduğunuzu söylemek, programcı olduğunuzu söylemekten daha geneldir. Bana göre programcı genellikle bir üniversitedeki bilgisayar programlama (ve bilgisayar bilimi) dersleriyle ilişkilendirilir. Oyla kodlama, herkesin yapabileceği bir şey gibi geliyor.

Cards Against Humanity’ nin arkasındaki ürün tasarımcısı Jonah Bitautas, gerçek bir fark olduğunu ve köklerinin ölçek meselelerinden kaynaklandığını savunurken ilginç bir noktaya değiniyor. Esasen kodlayıcı, bilgisayarlar için dil yazan kişidir. Bir programcı, bütün bir programın, yani bütün bir projenin kodlama değerinde yazımını denetleyen kişidir.

Günün sonunda, bir kodlayıcı veya programcının resmi bir tanımı yoktur. Ve bu nedenle, bu terimleri birbirinin yerine kullanmakta tamamen sorun yoktur: ” Ben bir kodlayıcıyım ” veya ” Ben bir programcıyım ” diyebilirsiniz ve kimse sizi bunun için yargılamaz. Tecrübeli ( ve fikir sahibi ) kodlayıcıların takıldığı programlama haber sitesi olan Hacker News‘ deki ender durumlarda olmadıkça. Elbette, bir şeyler söyleyebilirler. Sadece fırçalayın ve ilerlemeye devam edin.

Kodlama nedir?
Kodlamar nedir? Programlama ve kodlama arasındaki farklar nelerdir?

Kodlama dili türleri | Kodlama nedir?

Kodlama nedir? Türleri nelerdir? Düzinelerce kodlama dili var. Birkaç dil çok amaçlıdır, ancak çoğu belirli bir işleve hizmet eder. Örneğin CSS, öncelikle işleri güzel gösterme işlevi görür. Nispeten eski bir dil olan JavaScript, web sayfalarını daha işlevsel hale getirmek için vardır. Çok özel bir şeye ihtiyacınız varsa harika olan özelleşmiş diller vardır, ancak başlamak için gerçekten ihtiyacınız olan tek şey birkaç yaygın olanlardır.

Html

Sizden bu web sayfasının kaynak kodunu açmanızı istediğimde, sizi HTML ile yazılmış kod satırlarına götürdü. Köprü Metni Biçimlendirme Dili’ nin kısaltması olan HTML, İnternet’ in kemikleri olarak hizmet eder. Web sayfalarına neyin görüntülenmesi gerektiğini ve bunların belirli bir stil sayfasına nerede ve nasıl sığacağını söyler. Ayrıca tarayıcınıza, projenize dahil etmek isteyebileceğiniz resimler ve videolar gibi içerikleri nerede arayacağınızı ve üzerinde çalıştığınız stil sayfasını nerede bulacağınızı söyler. ( Html öğrenmek için tıklayın! )

Dikkat edilmesi gereken bir şey var:
HTML teknik olarak bir “programlama dili” değildir çünkü Python gibi mantık tabanlı ifadeler kullanmaz. HTML bir biçimlendirme dilidir -ancak kodlayıcı ile programlayıcı ile geliştirici arasındaki tartışmalara çok benzer şekilde- özellikle yeniyseniz, onu bir programlama dili olarak adlandırmanız pek olası değildir.

CSS

CSS, stil sayfasıdır. Bir CSS dosyası açarsanız, yazı tipi ailelerine, renklere ve yazı tipi biçimlendirme stillerine (kalın, altı çizili veya italik gibi) birçok referans görürsünüz. Tarayıcınız bir sayfa yüklediğinde, HTML ona “Sayfanın bu kısmını bir başlık gibi göster. TAMAM?” Ayrıca, “Bir başlığın nasıl görünmesi gerektiğini anlamak için nereye bakmanız gerektiği” yazıyor. Bu her zaman bir CSS dosyası olacaktır.

JavaScript

JavaScript, bir web sayfasına etkileşim getiren dildir. Örneğin, bir web sitesindeki bir düğmeyi tıkladığınızda, düğmeyi tıklıyormuşsunuz gibi gösteren şey JavaScript’ tir. Web’ deki video oynatıcılar ve animasyonlar için kontroller de genellikle JavaScript’ tir.

Ruby vs. Python

Bu iki programlama dili genellikle web uygulamaları geliştirmek için kullanılır. Yani, web sayfalarının işleri yüksek düzeyde etkileşimde yapmasına izin veren programlar oluştururlar. Örneğin, müşterileriniz için otomatik bir ödeme sistemi oluşturmak üzere bir bot yapmak istiyorsanız, muhtemelen bunlardan birini kullanacaksınız. Birlikte çalışmayı öğrenmek için harika programlardır çünkü olağanüstü derecede çok yönlüdürler ve bununla oynamaya başlamanız için web’ de çok sayıda mevcut kod vardır.

Kodlama nedir?
Kodlamayı öğrenmek, yabancı bir dil öğrenmek gibidir. Her gün pratik gerektiren bir beceridır!

Kodlame Nedir? Kodlama Nasıl Öğrenilir?

Kodlama nedir? Nasıl Öğrenilir? Kod yazmayı öğrenmek ile yeni bir (insan) dili konuşmayı öğrenmek arasında bir dizi paralellik vardır. En sinir bozucu benzerlik, herhangi bir dili öğrenirken olduğu gibi, pratik yapmak için zaman harcamanız gerektiğidir.

Bazı insanlar doğuştan kodlayıcıdır tıpkı birkaç opera dinledikten sonra İtalyanca konuşabilen insanlar gibi. Yine de çoğumuz için kodlamayı öğrenmek bir deneme yanılma sürecidir. Kodlama bir beceridir. Zaman alır ve rehberlik etmenin faydası olur.

Neyse ki, kodlamayı öğrenmek için uygun fiyatlı birçok çevrimiçi kurs var! Kodlamada yeniyseniz ve nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, MBGSOFT youtube kanalındaki içeriklere göz atabilirsiniz. Bu kurs size kodlama dünyasını anlamdırmak için gerekli kelime dağarcığını ve perspektifi verecektir.

Doğrudan kodlamayı öğrenmeye hazırsanız Python öğrenin. Bugünlerde tüm havalı çocukların yaptığı şey bu. Python, yapmak isteyebileceğiniz hemen hemen her web sitesini veya uygulamayı oluşturmak için kullanabileceğiniz harika bir dildir. İnanmıyor musun? Google, Uber, Netflix ve daha pek çoğu, Pyhton kullanan birkaç şirkettir.

Nakit sıkıntısı mı? Ücretsiz kod yazmayı öğrenebileceğiniz düzinelerce web sitesi var. Yani artık hiçbir bahaneniz yok.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment